Printel

Wydawnictwo artykułów

Dom i ogród

Jak myć kryształowe kieliszki, by zachowały swoje naturalne piękno

Jak myć kryształowe kieliszki, by zachowały swoje naturalne piękno

W dobie zmywarek ręczne mycie naczyń odchodzi powoli do lamusa. Wystarczy włożyć je do komory, zamknąć drzwiczki i odczekać minimum kilkadziesiąt minut. Niestety, kryształowym naczyniom zmywarka nie służy, gdyż pozostawia na nich charakterystyczne smugi. I właśnie dlatego kryształowe kieliszki i inne, wartościowe przedmioty, warto myć ręcznie. Jak to zrobić?

Kieliszki szklane, czy kryształowe?

Wybierając właściwą metodę mycia kieliszków, nie można zapominać, że przedmioty wykonane ze szkła tylko pozornie przypominają kieliszki z kryształu. Już na pierwszy rzut oka widać, że charakteryzują się one bardzo smukłą, delikatną strukturą. Co więcej, kieliszki kryształowe można łatwiej ozdobić, gdyż w trakcie zastygania kryształ jest dużo bardziej plastyczny od szkła. Oznacza to również, że ich powierzchnia znacznie gorzej radzi sobie z myciem w zmywarce niż powierzchnia kieliszków szklanych. Łatwo je porysować, a już po kilku myciach może na ich pojawić się charakterystyczna, trudna do usunięcia mgiełka.

Jak myć kieliszki wykonane z kryształu?

Mycie kryształowych kieliszków wymaga odpowiedniej ostrożności. Najlepiej czyścić je w ciepłej (a nie gorącej) wodzie, w której będzie się znajdować odrobina detergentu. Oszczędne stosowanie środka czyszczącego ułatwi oczyszczenie kryształu z jego pozostałości. Dzięki temu osoby korzystające z kieliszków będą mogły cieszyć się naturalnym smakiem trunku, a nie smakiem i aromatem… płynu do mycia naczyń. Do mycia kryształowych kieliszków warto wykorzystać własne dłonie. Stosowanie chropowatych gąbek może i jest skuteczne, ale najprawdopodobniej doprowadzi do zarysowania kryształowej powierzchni. Na koniec kieliszki należy dokładnie opłukać i osuszyć za pomocą suchej, miękkiej i syntetycznej ścierki.

Jak pozbyć się zabrudzeń z kryształowych powierzchni?

Osoby, które posiadają kieliszki z charakterystyczną, pozostałą po czyszczeniu w zmywarce

mgiełką, mogą ją usunąć na kilka różnych sposobów. Najprostszym z nich jest przetarcie szkła za pomocą skórki cytryny. Można też skorzystać z czystej ścierki nasączonej mieszaniną wody i octu o stężeniu 10 procent. Należy jednak pamiętać, by roztwór ten był zmieszany w ilościach odpowiednio 3:1, czyli na jedną łyżeczkę octu należy stosować trzy łyżeczki wody. Dzięki tym zabiegom kieliszki będą wyglądać idealnie, czyli tak, jak w ofercie sklepu Indelo.pl – https://www.indelo.pl/kieliszki-krysztalowe-cat-321.

Jeśli w danej chwili nie ma możliwości, by usunąć zabrudzenia z kieliszków metodą ręczną, można w tym celu wykorzystać zmywarkę z ograniczoną podażą detergentu i wyłączonym programem suszenia.

Udostępnij