Printel

Wydawnictwo artykułów

Dom i ogród

Rodzaje materiałów ognioodpornych

Rodzaje materiałów ognioodpornych

W pewnych miejscach np. w elektrowniach, spalarniach, czy koksowniach niezbędne jest wykorzystanie wysokiej temperatury. Procesy wytwarzania ciepła zachodzące w piecach wymagają zastosowania w nich odpowiednich, żaroodpornych materiałów.

Przy produkcji urządzeń grzewczych – wliczając w to ich fundamenty i kominy – najlepiej sprawdza się beton ogniotrwały czy cegły ogniotrwałe. Jak sama nazwa wskazuje, jest on odporny na działanie zmian termicznych. Najczęściej występuje w postaci proszku i nadaje się do użytku po zmieszaniu z wodą.

Wyróżnia się dwa rodzaje betonu ogniotrwałego – specyfik z włóknami organicznymi chroniący przed pękaniem pod wpływem eksplozji oraz materiał z włóknami stalowymi zabezpieczający przed częstymi zmianami temperatury.

Innym materiałem ognioodpornym o podobnym zastosowaniu są płyty ogniotrwałe z włókna ceramicznego. Ich użycie zaleca się wszędzie tam, gdzie występuje bezpośredni ogień lub bardzo wysoka temperatura (dochodząca nawet do 1400 stopni Celsjusza). Czym się charakteryzują? Przede wszystkim są:

– słabymi przewodzicielami ciepła, dzięki czemu wykazują odporność na jego działanie;

– odporne na odkształcanie;

– lekkie;

– odporne na erozję;

Ich ważnymi cechami są ponadto: brak zawartości azbestu i bardzo dobre pochłanianie dźwięków.

Ze względu na temperaturę klasyfikacyjną płyty dzielą się na:

– PT-2 – 1260 stopni Celsjusza;

– PT-3 – 1430 stopni Celsjusza;

– płyty wysokotemperaturowe.

Oprócz typowego przeznaczenia do wytwarzania pieców można stosować je przy izolacji wózków przemysłowych, rurociągów, reaktorów jądrowych i turbin gazowych. Mogą tworzyć barierę cieplną w przemyśle motoryzacyjnym, a także ochraniać elementy stalowe, które narażone są na wysokie temperatury.

Udostępnij