Printel

Wydawnictwo artykułów

Finanse

Plusy i minusy pracy zdalnej

Plusy i minusy pracy zdalnej

Jeszcze jakiś czas temu wykonywanie pracy wiązało się z przybyciem na swoje stanowisko i po wykonanych obowiązkach opuszczenie go. Z biegiem czasu i rozwojem technologii ta sytuacja uległa zmianie. Dodatkowo okres pandemii i zamknięcie w domach przyczyniły się do rozwoju pracy zdalnej. Okazało się bowiem, że dużą część pracy można wykonywać w zaciszu własnego domu. Oczywiście są obszary działalności, takie jak fabryki, handel, czy opieka zdrowotna, które wymagają obecności na miejscu. Jednak coraz więcej firm proponuje pracę zdalną, a korzystają na tym osoby, które w normalnych warunkach niekiedy w ogóle nie mogłyby pozwolić sobie na podjęcie pracy. Oprócz zalet jednak są także minusy takiej pracy i nie dla każdego jest to odpowiednia opcja. Jest jednak wybór, na który dawniej nie można było sobie pozwolić.

Organizacja i dyscyplina – dwie najważniejsze cechy pracy zdalnej

Mając do wykonania zadania i nie będąc ograniczonym przedziałem czasowym, można pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Budzik nie musi dzwonić o 6 rano, posiłek nie musi być spożywany w pośpiechu o określonej godzinie, nie ucieknie też tramwaj lub autobus. Jednak wbrew pozorom, praca w domu wymaga niesamowitej dyscypliny i organizacji własnego czasu. Obowiązki domowe, w trybie pracy stacjonarnej pozostają do wypełnienia po zakończeniu pracy zawodowej. Będąc w domu, można je wykonywać w trakcie dnia, pod warunkiem, że wszystkie założenia zawodowe zostaną zrealizowane w terminie. Wychodząc z domu łatwiej jest skupić się na pracy. Pozostając w nim, często przychodzi myśl, że przecież nic się nie stanie, zaczynając godzinę, czy dwie później. Dlatego mało zdyscyplinowane osoby w takim trybie pracy z pewnością się nie odnajdą. Do głównych jej zalet można zaliczyć:

  • Oszczędność czasu i pieniędzy na dojazd do pracy
  • Możliwość pracy w elastycznych godzinach
  • Możliwość łączenia pracy z innymi obowiązkami
  • Samodzielne zaaranżowanie miejsca pracy

Praca w trybie zdalnym wpływa również na rzadsze kontakty międzyludzkie. Trzeba się zastanowić przed jej podjęciem, czy taka forma nie sprawi, że zaczniemy „dusić się” i narzekać na brak wyjścia z domu. W takim przypadku zbawienna może okazać się praca hybrydowa, czyli część obowiązków wykonuje się w domu, a część w firmie.

Własna działalność w trybie zdalnym

Uproszczone formalności przy założeniu własnej firmy sprawiły, że coraz większą popularnością cieszy się praca na tzw. „samozatrudnieniu”. Daje to spore możliwości w zakresie wyboru zleceń i firm, z którymi chce się współpracować. Aby spełnić marzenie o własnej działalności, wystarczy wypełnić wniosek o założenie firmy, wybrać rodzaj księgowości i otworzyć firmowe konto bankowe. W razie wątpliwości, w którym banku są najlepsze warunki, ranking kont firmowych z pewnością je rozwieje. Po dokonaniu formalności, można zacząć zarabiać pieniądze i opłacać składki, by zadbać o opiekę zdrowotną i o swoją przyszłość.

Udostępnij