Printel

Wydawnictwo artykułów

Moda i uroda

Krótka historia kosmetyków – od starożytności do dziś

Krótka historia kosmetyków – od starożytności do dziś

Kosmetyki są obecnie używane przez niemal wszystkie osoby, które chcą zadbać o zdrowie swojej skóry i wygląd. Za pomocą tych środków możemy podkreślić swoje walory lub zniwelować pewne niedoskonałości. Producenci kosmetyków prześcigają się w tworzeniu coraz to doskonalszych specyfików mających na celu udoskonalenie wyglądu. Taka konkurencja miała miejsce już w starożytności. Przyjrzyjmy się historii kosmetyków. 

Kosmetyki w starożytności

W świadomości większości z nas kosmetyki to wszelkiego rodzaju substancje, które służą do ozdabiania wyglądu i poprawiania zapachu ciała. Są to m.in. kremy, balsamy, perfumy, pomadki, lakiery, żele, farby, olejki i sole do kąpieli itp. Wszystkie kosmetyki, które znajdziemy dziś w sklepach, przechodzą wiele badań. Nie zawsze jednak ludzie mogli posługiwać się takimi kosmetykami jak dziś. Kosmetyki mają swoje korzenie w starożytności. W tamtym okresie formuły, które tworzyły substancje, opierały się na znajomości właściwości różnych roślin, stosowaniu produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, a także minerałów. Wiele substancji kosmetycznych przeznaczonych do poprawy wyglądu miało również działanie lecznicze i wiele z nich jest stosowanych do dziś. Pierwszymi rodzajami kosmetyków, które w pewnym stopniu przypominają substancje, które są stosowane dzisiaj, były różne aromaty. Za kolebkę kosmetyków uważa się starożytny Egipt. Już wtedy, oprócz pielęgnacji skóry i włosów, kosmetyki były używane do przygotowania makijażu, farbowania włosów, paznokci, brody i układania włosów. Zamożne Egipcjanki nakładały szminkę dookoła oka za pomocą cienkiego patyczka, którego czubek zwilżamy wodą i maczały w pudrze. Nie był to tylko zabieg kosmetyczny, ponieważ miał za zadanie łagodzić dolegliwości spowodowane słońcem i pustynnym piaskiem.

Kosmetyki w naszych czasach

Kultura higieny i estetyki starożytnej Grecji dotarła do starożytnego Rzymu, gdzie stała się jeszcze popularniejsza. Starożytni Rzymianie wykorzystywali różne esencje kosmetyczne, barwniki do rzęs i brwi, środki na trądzik i zrogowacenia. Ludzie dysponowali również tłustymi maściami z kadzidłem, które miały również właściwości lecznicze. Kobiety używały również mleka z koziego tłuszczu. W Niemczech, Francji i wielu innych krajach europejskich kosmetyki w dużej ilości sprowadzano z terenów dzisiejszych dopiero w okresie renesansu. Głównym zadaniem współczesnej kosmetologii, podobnie jak w starożytności, jest poprawa wyglądu i wyeliminowanie wad zewnętrznych. Powstające i sprzedawane dziś kosmetyki są tworzone w oparciu o wiedzę naukowców i lekarzy. Dzięki nowym kosmetykom można wykonać praktycznie wszystkie zabiegi pielęgnacji skóry całego ciała i twarzy. 

Udostępnij