Printel

Wydawnictwo artykułów

Zdrowie

Fizjoterapia, dla kogo, jak długo i w jakich schorzeniach stosować

Fizjoterapia, dla kogo, jak długo i w jakich schorzeniach stosować

Uległeś wypadkowi i potrzebujesz wsparcia w powrocie do normalnego funkcjonowania mięśni? A może straciłeś swobodę ruchu po operacji? Nie? Spędzasz długie godziny przed komputerem w jednej pozycji i czujesz, że całe ciało jest jakieś sztywne i nie chce się ruszać jak wcześniej? Tak fizjoterapia to nie pomoc jedynie dla schorowanych osób, po ciężkich urazach. Fizjoterapia to pomoc w większej gamie zdarzeń, niż na co dzień się nam wydaje.

Fizjoterapia Wrocław radzi: mała niedyspozycja ruchowa może oznaczać wielki ból. Zapobiegaj, gdy tylko poczujesz lekki dyskomfort w czynnościach dnia codziennego.

Fizjoterapeuta to zgodnie z ustawą terapeuta funkcji

A co to, tak naprawdę znaczy? Chodzi o to, że tak naprawdę każda aktywność podejmowana przez nas codziennie, jest jakąś funkcją i jeżeli mamy z nią jakiś problem, to znak że powinniśmy się udać do specjalisty. Tutaj fizjoterapeuty. W naszym wzorcu poruszania się, nie ma miejsca na ból i dyskomfort. Dlatego nieważne czy siedzimy, czy biegamy czy też podróżujemy rowerem, każda reakcja mająca oznaki negatywne względem wykonywanej akcji, jest powodem dla którego warto udać się do specjalisty. Po co? Chociażby po to, aby dowiedzieć się od osoby wykwalifikowanej jak zapobiegać ponownemu wystąpieniu takiego zdarzenia. Oczywiście warto również pomyśleć o metodach leczenia już zaistniałych problemów.

Każda z metod stosowanych przez fizjoterapeutów nie jest jedyną i niezastąpioną metodą. Prawda jest taka, że każda ze znanych metod wspomagających funkcje fizyczne, wzajemnie się uzupełnia. Warto wspomnieć w tym miejscu o:

  • naturalnych technikach manualnych (celem ich jest pomoc w terapii farmakologicznej oraz pobudzeniu procesów regeneracyjnych),
  • nowoczesnej fizykoterapii ( która jest czynnikiem przyspieszającym techniki manualne),
  • oraz medycynie alternatywnej ( w jej skład wchodzi akupunktura, starosłowiański masaż brzucha, czy hirudoterapia).

Zatem, kiedy czujemy niemoc w stawach, czy też mięśniach najpierw udajmy się do fizjoterapeuty. On opatrzy nas i doradzi, jak działać profilaktycznie. Jeżeli faktycznie doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu ze względu na stały uszczerbek na zdrowiu, wtedy wybierzmy się do lekarza. Jednak póki jest czas pamiętajmy, że nieraz całościowe spojrzenie na człowieka potrafi wyeliminować źródło problemu, które często nie leży w bolącym kolanie, ale np. w stawie barkowym. A czas który dajemy na rozrastanie się problemowi, bez wcześniejszej reakcji, niepotrzebnie przybliża nas do bólu i niesprawności.

 

Udostępnij