Printel

Wydawnictwo artykułów

Zdrowie

Prawo do konsultacji z innym lekarzem

Prawo do konsultacji z innym lekarzem

Często chorujesz. Lekarze faszerują Cię kolejnymi antybiotykami, które działają tylko przez chwilę. Warto się zastanowić nad konsultacją z innym lekarzem.

Dlaczego Ty i większość ludzi nie korzysta z prawa do konsultacji swojego zdrowia z innymi lekarzami? Głównym powodem z pewnością są kolejki. Są one nieodłącznym atrybutem służby zdrowia. Jednak zakładam, że leczysz się jeszcze na etapie lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że w takim razie jesteś pewnie jego pięćdziesiątym pacjentem w ciągu ostatniego dwudziestoczterogodzinnego dyżuru.Większość jego przypadków to przeziębienia. Nie ma więc ani czasu ani ochoty sprawdzać Twojej karty choroby z okresu ostatniego półrocza.

Co wówczas należy zrobić? Oczywiście od razu powiedzieć wszystko. Zwrócić uwagę jak długo trwają objawy, można dyskutować czy jest to objaw nowy czy stary. Będzie mógł się wówczas zastanowić nad zaprzestaniem leczenia antybiotykowego. Być może uzna, że diagnostyka wirusów będzie w Twoim przypadku odpowiednia. Może choroba nie jest wirusowa. Wówczas zasadna będzie diagnostyka pasożytów.

Masz prawo konsultować swoje leczenie z innym lekarzem. Masz prawo również zwracać uwagę na nieprawidłowość leczenia. Zwłaszcza, jeżeli choroba wymagała hospitalizacji. W szpitalach króluje gronkowiec leczenie go jest bardzo trudno. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka.

Udostępnij