Printel

Wydawnictwo artykułów

Kuchnia

Jak wekować żywność – krok po kroku

Jak wekować żywność – krok po kroku

Wekowanie żywności jest to sprawdzona metoda pasteryzacji, która pozwoli Ci na dłuższe przechowywanie posiłków zaraz po ich przyrządzeniu. Metoda ta jest niebywale prosta, ponadto sprawdza się idealnie w przypadku wielu typów dań, które dzięki wekowaniu będą miały swój dokonały smak przez długi czas. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak wygląda proces wekowania, a może i Ty zastosujesz go w praktyce.

Wekowanie żywności – najważniejsze informacje

Na początku tekstu należy zaznaczyć, że słowo pasteryzacja to profesjonalna nazwa na potocznie używane słowo wekowanie. Ten proces jest to nic innego jak umieszczanie szczelnie zakręconych słoików z żywnością do garnka z wodą. Następnie woda musi być podgrzana do 100 stopni, a słoik powinien być w niej przetrzymany przez okres 20 minut. Jedyne co pozostało to pozostawić jedzenie do wystygnięcia. Wekowanie żywności sprawi, że żywność przez bardzo długi czas zachowa zarówno swoje walory smakowe, jak i odżywcze. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zawekować owoce i warzywa to należy je najpierw odpowiednio przygotować do całego procesu, czyli poddać właściwej obróbce termicznej, następnie w słoiku zalać je zalewą. Jeżeli lubisz pasteryzowaną żywność, ale nie chce Ci się samodzielnie jej wekować, to sklep z kiszonkami bądź delikatesy Magdy Gessler są idealnym miejscem, gdzie powinieneś się udać!

Pasteryzacja słoików w garnku – jak powinna wyglądać

Do całego procesu potrzebne Ci będą czyste słoiku, które pozbawione są jakichkolwiek wyszczerbień, a także pokrywki do nich. Do tak przygotowanych słojów należy przelać gorącą potrawę, której smak i świeżość chcesz przedłużyć. Nie zapomnij, aby zostawić około centymetra miejsca pomiędzy poziomem potrawy a pokrywką. Następnie zakręć dokładnie każdy słoik, pamiętaj, aby były one czyste, także warto je raz jeszcze przetrzeć ścierką. Zabezpieczone słoiki należy włożyć do garnka oraz zalać wodą. Wystarczy trzymać je w gotującej wodzie 20 minut. Gdy już je wyjmiesz z garnka, odwróć każdy ze słoików do góry dnem, przykryj je ściereczką i w takiej pozycji zostaw je, aby wyschły. Gdy będą już suche – możesz je odwrócić, a o tym czy wekowanie się udało będzie świadczyć wklęsłe wieczko.

Ile czasu będziemy mogli przechowywać zawekowaną żywność? Tak naprawdę to jest to w pełni zależne od rodzaju żywności, która została poddana pasteryzacji. Niemniej jednak produkty takie jak zaprawy, czyli wszelki marynaty, dżemy czy też kompoty, najlepiej będzie przechowywać maksymalnie do dwunastu miesięcy. Z kolei wszystkie zupy oraz sosy mają krótszy czas w jakim można je przechowywać, ponieważ jest to tylko kilka tygodni.

Udostępnij